چارتر

چارتر

بلیط چارتر

چارتر امروزه در زمان خرید بلیط هواپیما یکی از اصطلاحاتی به کررات با آن مواجه می شیم (( بلیط چارتر یا پرواز چارتر )) می باشد. شاید تا به حال این سوال برای شما پیش آمده باشد که چارتر به چه معناست و به چه پروازهای پرواز چارتری گفته می شود و چه کسانی بلیط چارتری می فروشند. خوب برای تشریح موضوع چارتر ما آن را به چند بخش تعریف ساده و مختصر تقسیم می کنیم

بلیط چارتر

بلیط چارتر

چارتر

معنای لغوی چارتر ( CHARTER )  به معنای دربست و اجاره می باشد. همچنین به معنای دربست اجاره کردن و اجاره انحصاری هم می باشد. بر خلاف تصور برخی چارتر مختص فقط پرواز نیست بلکه می توان هتل ، بلیط قطار ، بلیط کشتی و حتی اتوبوس را چارتر کرد. که ما اینجا به بحث پروازهای چارتری و چارتر کنندگان هواپیمای می پردازیم.

چرا پرواز را چارتر می کنند.

فرض کنید یک سازمان یا یک شرکت در یک مشیر خاص مثلا تهران به بندرعباس باید به صورت منظم و هفتگی تعدادی از کارمندان خود را به ماموریت بفرسند در این زمان برای جلوگیری از دست دادن پرواز به دلیل پرشدن ظرفیت پرواز و همچنین صرفه جویی در هزینه ها با عقد قرارداد با یک ایرلاین تمام پرواز یا بخشی از پرواز را خریداری می کند یا به اصطلاح چارتر می کند. چارتر کردن یک خرید عمده به حساب می آید و همیشه در خرید عمده می توان از تخفیف و شرایط پرداخت بهتری برخوردار شد.و شرکتی که پرواز را به صورت دربست به احتیار میگیرد چارتر کننده می نامند.

پرواز چارتر

پرواز چارتر

پرواز چارتر

زمانی که یک شرکت  ، سازمان و یا یک آژانس هواپیمایی اقدام به اجاره کل صندلیهای یک پرواز و یا بخشی از ظرفیت یک پرواز دری ک مسیر را می نماید اصطلاحا می گویند هواپیما یا پرواز را چارتر کرده است. در صورتی که اقدام به چارتر نمودن کل ظرفیت یک هواپیما را کنند فول چارتر ( FULL CHARTER ) و در صورتی که بخشی از پرواز را چارتر کند سیت چارتر ( SEAT CHARTER )  نام می گیرند. چارتر کننده می تواند به صورت مستقیم اقدام به فروش سهمیه پروازی خود نماید و یا حتی می تواند با عقد قرارداد نسبت به واگذاری پرواز به یک و یا حتی چندین شرکت نماید. که اکثر مشتریان دسته اول پروازهای چارتر آژانسهای مسافرتی بوده و از آنها برای کاهش هزینه تورهای هوایی خود استفاده می نمایید.

چرا نرخ پروازهای چارتر متغییر است ؟

همیشه در بین چارتر کنندگان از نظر نرخی رقابت تنگاتنگی بوده و هست چرا که اصلی ترین عامل که مشتری را وادار به انتخاب می کند قیمت هست. همچنین آژانسهای مسافرتی برای کاهش نرخ تورهای هوایی همیشه باهم در رقابت هستند از این رو قیمت پروازهای چارتر بر اساس دو عامل عرضه و تقاضا دست خوش تغییرات هستند. همچنین زمان هم در تعیین نرخ بی تاثییر نیست هرچه به تاریخ پرواز چارتر نزدیک تر شویم احتمال فروش پرواز هم کاهش پیدا می کند از این رو آژانسهای مسافرتی برای تکمیل ظرفیت پرواز و هتلهای چارتری خود به ناچار اقدام به ارائه آفرهای ویژه و تخفیفات باورنکردنی می شوند که از آنا به عنوان تورهای لحظه آخری یاد می شود و اصلی ترین فاکتور نرخ پایین تورهای لحظه آخری پروازهای لحظه آخری هستند.

معایب پرواز چارتر

معایب پرواز چارتر

مزایا و معایب پروازهای چارتری

یکی از مزاییا پروازهای چارتری نرخ های ویژه و رقابتی بودن نرخ بلیط های چارتری می باشد. شاید شما هم شنیده باشید که برخی از دوستان شما با نرخ های شگفت انگیزی بلیط چارتر تهیه کرده اند.

 پروازهای چارتری بیشتر در مسیرهای پر تردد و مسافر برو دایر هستند مثلا مسیر تهران مشهد یا کیش به تهران و …یکی از معایب پروازهای چارتر غیر قابل استرداد بودن این پروازها هستند و همچنین این پروازها قابلیت تغییر تاریخ ندارند و یا در صورت امکان مشمول جریمه های سنگینی می شوند . یکی از معایب دیگر پروازهای چارتر پراکندگی فروش این پرواز ها هستند چون برای فروش این پروازها یک سیستم فروش یک پارچه وجود ندارد. به همین دلیل برای پیدا کردن نرخ مناسب باید کمی بیشتر جستجو کنید.

چرا نباید پرواز چارتر بگیرید ؟

  • اگر قصد کنسل کردن پرواز خود را دارید.
  • اگر تعداد کودلان شما زیاد باشد پرواز سیستمی می تواند گزینه مناسبی باشد چون نرخ کودک و بزرگسال در پرواز چاتر یکسان می باشد.
  • اگر قیمت پرواز چارتر با پرواز سیستمی یکی بود.
  • اگر تاریخ سفر شما هنوز دقیق نیست.
  • اگر از چند پرواز به ورت متوالی استفاده می کنید.

در سایت چارتر تیکت شما میتوانید به 100% پروازهای چارتری و سیستمی دسترسی داشته باشید و به صورت آنلاین بلیط خود را خریداری نمایید.