درباره تركيه

ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری است در خاورمیانه و قسمتی از آن در اروپا واقع است؛ با این حال چندی است که در تلاش است به اتحادیه اروپا بپیوندد و هم‌اینک تیم ملی فوتبال این کشور در لیگ اروپا شرکت می‌کند. ترکیه جزو کشورهای توسعه‌یافته رده‌بندی می‌شود. زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

اطلاعات كلی درباره تركيه

پایتخت آنکارا
بزرگترین شهر استانبول
نوع حكومت جمهوری با پارلمان واحد
زبان رسمی ترکی
مساحت 783,562 كيلومتر مربع
جمعیت 77,804,122 سرشماري 2010
واحد پول لیر جدید ترکیه (TRY)
منطقه ي زمانی UTC+2
پیش شماره تلفن +90
دامنه ي اينترنتي .tr

پرچم كشور تركيه

پرچم ترکیه

زمان به وقت تركيه

آب و هواي هم اكنون تركيه

موقعيت جغرافيايي تركيه در نقشه جهان

موقعیت ترکیه

آب و هواي تركيه (Turkey Weather)

این شبه جزیره از سه طرف توسط دریا احاطه شده است و به هفت منطقه تقسیم شده که هر کدام از این مناطق از نظر آب و هوا، گویش، آداب و رسوم تفاوت های تقریبا محسوسی دارند.
ترکیه آب و هوایی متنوع دارد و چهار فصل در آن قابل تشخیص است. اما به طور کلی دارای آب و هوایي معتدل و مرطوب است.
در ناحیه کوهستانی شمال ترکیه باران بسیار و به طور منظم می بارد. ولی هرچه از سمت غرب به شرق می رویم از مقدار باران کاسته می شود. ناحیه غرب ترکیه آب و هوایی معتدل، تابستانی گرم و زمستانی بارانی دارد. ناحیه جنوب ترکیه گرم ترین درجه حرارت را دارد. سواحل جنوبی ترکیه تحت تأثیر دریای مدیترانه، تابستان گرم و زمستان معتدل دارند. آب و هوای آناتولی مرکزی سخت و متغیر، فصل بهار آن مرطوب و در تابستان روزها بسیار گرم و شب ها خنک است.

جغرافیای ترکیه (Turkey Geography)

جمهوری ترکیه در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا (محل تلاقی دو قاره) قرار دارد. حدود ۹۵ درصد این کشور در قاره آسیا و ۵ درصد آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش آسیایی ترکیه به آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی به تراس شرقی شهرت دارد. این دو بخش به وسیله دریای مرمره و دو تنگه داردانل (محل ارتباط دریای مرمره و اژه) و بسفر (راه ارتباطی دریای سیاه و دریای مرمره) از یکدیگر جدا گردیده اند.

همسایه های ترکیه

این کشور با کشورهای بلغارستان و یونان از شمال غربی، دریای اژه از غرب، عراق و سوریه و دریای مدیترانه از جنوب، دریای سیاه از شمال، ارمنستان و گرجستان از شمال شرقی و ایران از شرق همسایه است.
این کشور طولانی ترین مرز خشکی را با سوریه و طولانی ترین مرز آبی را با دریای اژه دارد.

اقتصاد تركيه (Turkey Economy)

اقتصاد در ترکیه ترکیبی از اقتصاد مدرن و سنتی و بر پایه کشاورزی است. در حال حاضر 35 درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کارند. اقتصاد ترکیه با سرعت در حال خصوصی‌سازی است، با این حال هنوز دولت در بخش‌هایی چون بانک‌داری، حمل و ‌نقل و ارتباطات نقش اصلی را ایفا می‌کند.
تولید ناخالص داخلی این کشور 640.4 میلیارد دلار در سال 2006 میلادی بود. 24.79 میلیون نفر از جمعیت این کشور شاغل هستند. نرخ بیکاری 10.2 درصد است.
20 درصد از مردم این کشور در سال 2002 میلادی زیر خط فقر زندگی می‌کردند و نرخ تورم در این کشور در سال 2006 میلادی 10.5 درصد بود.
تنباکو، کتان، زیتون، چغندر قند و مرکبات مهم ترین محصولات کشاورزی این کشور است. مهمترین محصولات صادراتی این کشور پوشاک، مواد غذایی، منسوجات و تجهیزات حمل و نقل است.
شرکای تجاری در صادرات ترکیه را کشورهای آلمان 11.3 درصد، انگلیس 8 درصد، ایتالیا 7.9 درصد، آمریکا 6 درصد، فرانسه 5.4 درصد و اسپانیا 4.4 درصد تشکیل می‌دهند.
مهمترین محصولات وارداتی این کشور ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، سوخت و تجهیزات حمل و نقل است. مهمترین شرکای تجاری ترکیه در واردات، روسیه 12.8 درصد، آلمان 10.6 درصد، چین 6.9 درصد، ایتالیا 6.2 درصد، فرانسه 5.2 درصد، آمریکا 4.5 درصد و ایران 4 درصد است.
یکی از مهم ترین منابع اقتصادی ترکیه گردشگری است که گردش مالی فراوانی برای این کشور به همراه دارد.

فرهنگ مردم ترکیه (Turkey Culture)

طبق نظر باستان شناسان، نخستین قوم بزرگی که در آناتولی زندگی می کرد،‌ قوم هیتان بوده است، که در فاصله دو هزار سال قبل از میلاد مسیح می زیسته اند و مانند مصر دارای تمدن وسیعی بوده اند. ترک ها اغلب تمایل دارند گذشته و تاریخ خود را به این قوم متصل کنند.
حدود ۸% جمعیت ترکیه از نژاد ترک و ۱۷% از نژاد کرد هستند. ۳% جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی، گرجی، ارمنی، عرب، یهودی و … در ترکیه زندگی می کنند.

زبان مردم ترکیه (Turkey Language)

ترکی ترکیه زبان رسمی و مادری ساکنان ترکیه است و یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا به شمار می رود، اما در این کشور ‌زبان‌های کردی، عربی، ارمنی و یونانی نیز تکلم می‌شود. بخشی از مردم کشورهای مشترک المنافع و برخی از نقاط جنوب شرقی اروپا و بعضی از مناطق خاورمیانه نیز به زبان ترکی صحبت می کنند. ترکی آذربایجانی، ترکی ترکمنی، ترکی قرغیزی، ترکی اویغوری و… نیز شاخه هایی از زبان عمومی ترکی محسوب می شوند.
زبان ترکی جدید که امروزه تحت عنوان ترکی ترکیه شناخته می شود، از ریشه ي ترکی اوغوز است که به وسیله ي سلجوقیان در اواخر قرن یازدهم به آناتولی وارد شده است. به تدریج لغات و اصطلاحات قابل توجهی از زبان ترکی به فارسیو عربی و متقابلا از فارسی و عربی به ترکی وارد شد و الفبای عربی رایج گشت. پس از اعلام جمهوری (در سال 1923)،الفبای لاتین جایگزین الفبای عربی گردید (1928). در الفبای لاتینی کلمات بصورت فونتیک نوشته و خوانده می شوند. پس از تغییر الفبا، اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پی گیری شد.

مذهب مردم ترکیه (Turkey Religion)

طبق آخرین بررسی های صورت گرفته در کشور ترکیه، از کل جمعیت این سرزمین حدود ۹۹% مسلمان و هشتاد درصدشانسنی بوده و دارای مذهب حنفی و شافعی می باشند. پیروان مذهب حنفی جمعیت قابل توجهی را تشکیل داده و پیروان مذهب شافعی اكثرا كردهاي این کشور می باشند. از مذاهب موجود بین اهل تسنن می توان به نقشبندیه، نورجی ها و سلیمانجی ها اشاره کرد.
همچنین جمعیت شیعیان این کشور ۱۹/۸% بیان شده است. این جمعیت به فرقه های متعددی تقسیم شده اند که برخی از این فرق دیگر فعالیت خود را از دست داده و برخی هنوز با قوت به فعالیت خود ادامه می دهند. از جمله فرق حاصله در سرزمین ترکیه می توان به فرقه هاي زیر اشاره کرد: بکتاث ها، قزلباش ها، رافضیان (شیعیان ۱۲ امامي)، قدریه، باطنیه، حروفیه، علی اللهیان، حیدریه، قلندریه، یسوی، آهی و علویان.
۲% جمعیت ترکیه را نیز پیروان دیگر آیین های الهی تشکیل می دهند که غالب ایشان مسیحیان ارتودوکسی می باشند. طبق آمار فوق درصد بالای جمعیت این کشور مسلمان می باشند، اما طبق برنامه های اجتماعی و قوانین دولتی، هیچ قانون و برنامه ای در این کشور طبق اصول اسلامی تدوین نشده است. اما با این حال اسلام نفوذ خود را در این جامعه حفظ کرده است.

غذای مردم ترکیه (Turkey Food)

تنوع آب ‌و هوایی در ترکیه سبب شده‌ است تا مواد ‌غذایی متنوعی نیز در این کشور وجود داشته باشد و انواع خوراکی‌ها در دسترس علاقه مندان قرار گیرد، از غذاهای دریایی گرفته تا انواع غذاهای گوشتی، سبزیجات، نان، دسرها و نوشیدنی‌ها.
ترک‌ها توانسته‌اند با بهره‌ گیری از مواد غذایی مختلف و پیشینه ي غنی آشپزی، آن چنان تنوعی در ارائه آن به وجود بیاورند که شما در طول مدت اقامتتان در این کشور بتوانید هر وعده غذای جدیدی را امتحان کنید. آن ها زیاد از ادویه‌ ها و سبزی هاي معطر استفاده نمی‌کنند و بیشتر طعم‌‌ها خالص و لطیف است.
از معروفترین غذاهایی که می‌توان در ترکیه یافت کباب است که معمولا با گوشت بره درست می‌شود. کباب را می‌توان یکی از مهمترین مشخصه ترک ها در سراسر جهان به شمار آورد. شیش کباب، دونر کباب، اسکندر کباب، آدانا کباب و کباب‌هایی که در اجاق‌های سفالی طبخ می‌شوند، ازمعروفترین انواع آن است. البته ترك ها نوآوری‌هایی نیز در این زمینه انجام ‌داده‌اند و با ترکیب مواد این کباب با پنیر یا مواد خوراک هاي دیگر به غذاهای لذیذی دست یافته‌اند که پاسخگوی ذائقه‌های گوناگون گردشگران است.
البته در رستوران‌های گوناگون به انواع دیگری از غذاهای بومی این کشور نیز بر می‌خورید. غذاهایی مثل انواع کوفته، دلمه، پلو و خورش‌های مختلف. برای علاقه مندان به بادمجان نیز غذاهای این کشور جذابیت خاص خود را دارد، چرا که این سبزی خوش آب و رنگ جایگاه خاصی در آشپزی ترکیه دارد. جدا از دلمه‌هایی که با بادمجان درست می‌شود، ترک ها در پختن انواع غذاها با بادمجان مهارت ویژه‌ای دارند. یکی از مطبوع‌ترین این غذاها بادمجانی است که از طول نصف‌ شده و با مخلوط گوشت پر شده‌ است و معمولا با برنج سفید سرو می‌شود. سبزیجات پخته ‌شده با روغن زیتون و همچنین ماست نیز از عمده خوراکی ها در این کشور است.
اگر به ترکیه سفر کردید، حتما بورک را نیز امتحان کنید. بورک نوعی نان مخصوص است که پخت آن نیازمند مهارت و حوصله ي فراوان است. در این نوع نان از ورقه‌هايی خمیری استفاده می‌شود که لا به لای آن را با پنیر، گوشت یا سبزیجات پر می‌کنند. این نوع نان که البته به عنوان یک غذا به صورت خانگی نیز تهیه می‌شود، معمولا در نوعی رستوران ویژه ي آن سرو می‌شود.
در شهرهای ترکیه به خصوص شهرهای ساحلی خوردن ماهی کبابی را فراموش نکنید. از معروفترین انواع ماهی‌هایی که به صورت کبابی آماده می‌شوند هامسی را مي توان نام برد.
از دیگر خوراکی‌های مطبوعی که می‌توانید در این کشور امتحان کنید، انواع دسرها همچون فرنی یا پودینگ شیر، باقلوا و انواع شرینی‌هایی است که پس از غذا سرو می‌شوند. ساحلپ نیز نوشیدنی داغ است که از شیر و پودر ساحلپ درست شده و روی آن دارچین می پاشند. این نوشیدنی تقریبا در تمامی رستوران‌ها وجود دارد و علاوه بر طعم خوب برای گلو درد و سرماخوردگی نیز بسیار مفید است. انواع سوپ یا شوربا نیز همراه غذا سرو می‌شود.
آشپزی در ترکیه به طور عمده میراث آشپزی عثمانی همراه با ترکیبی از آشپزی آسیای میانه، خاورمیانه و بالکان است. آشپزی ترکیه نیز بر آشپزی این مناطق، مناطق همجوار و حتی آشپزی اروپای غربی تاثیر گذار بوده است.
عثمانی ها رسوم آشپزی مناطق تحت سلطه خود در خاورمیانه را با عناصر محلی آسیای میانه درآمیختند و در واقع يك آشپزي سرشار از سلیقه و فن به وجود آوردند. از همین جهت مناطق مختلف تحت تسلط امپراطوری عثمانی، گلچینی از غذاهای دوران عثمانی را در آشپزی امروزی خود دارند.
غذاهای مخصوص و مرسوم در مناطق مختلف ترکیه متفاوت است، در شمال این کشور و حاشیه دریای سیاه، آشپزی بیشتر شامل ماهی و غلات است. در جنوب (آدانا و غازی عینتاب و اورفا) نیز کباب و شیرینی هایی مانند باقلوا و کادایف تولید می شوند که بسیار مشهورند.
ویژگی آشپزی مناطق غربی ترکیه، جایی که درختان زیتون به وفور یافت می شوند، استفاده ي فراوان از روغن زیتون است. آشپزی مردمان سواحل اژه، مدیترانه و مرمره متاثر از آشپزی مدیترانه است و سرشار از سبزی و ماهی است. مناطق مرکزی آناطولی نیز با شیرینی کشکک، مانتی و گوزلمه در آشپزی معروف هستند.

فاصله و اختلاف زماني تركيه (Distance & Local Time)

فاصله تهران و آنکارا ( ایران و ترکیه )

فاصله تهران تا آنکارا ۱۰۵۲ مایل معادل ۱۶۹۳ کیلومتر می باشد.
طول پرواز از تهران تا آنکارا حدود ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه است.

اختلاف زمانی تهران و آنکارا ( ایران و ترکیه )

ساعت آنکارا ۱ ساعت و نیم از تهران عقب تراست. یعنی وقتی در تهران ساعت 10:30 صبح است، در آنکارا ساعت 9 صبح است.

جشن ها و تعطیلات رسمی ترکیه (Turkey Celebrations)

۲۹ اکتبر: سال روز جمهوریت کشور ترکیه
۱۰ نوامبر: سال روز تولد آتاترک
۲۳ آوریل: روز ۲۳ آوریل مصادف با جشن کودکان و حاکمیت ملی در ترکیه می باشد. به مناسبت برگزاری اولین مجلس جمهوری ترکیه در ۲۳ آوریل ۱۹۲۰ این روز به عنوان روز ملی حاکمیت ملی و روز کودکان رسمیت یافت. در این روز که تعطیل عمومی می باشد، کودکان به صورت نمادین بر کرسی های حکومتی می نشینند و تصمیماتی نمادین برای کشور می گیرند. به دلیل این که این روز متعلق به کودکان است، کودکان در سمت های رئیس جمهور، نخست وزیر، مجلس و استاندار و … می نشینند و به بزرگسالان دستوراتی که خود صلاح می دانند صادر می کنند.
به دلیل خسارت های انسانی ناشی از جنگ جهانی اول و نیز جنگ های استقلال علیه یونانی ها، انگلیسی ها، فرانسوی ها، روس ها و ایتالیائی ها جمعیت جوان کشور ترکیه به شدت افت کرده بود به صورتی که زنان و دختران تدارکات نیروهای ارتش در جنگ های استقلال را بر دوش کشیده بودند. آتا ترک که شکوفايی دوباره ترکیه به عنوان وارث عثمانی را در رشد دوباره ي جمعیت جوان می دید، روز ۲۳ آوریل را روز کودک اعلام كرد، زیرا آینده متعلق به کودکان آن روز بوده و بهترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در آموزش و پرورش کودکان دیده می شد.

اطلاعات گردشگری ترکیه / رزروهتل های ترکیه / بلیط پروازهای داخلی ترکیه / تورهای ترکیه / خدمات گردشگری ترکیه

ترکیه , همه چیز درباره ترکیه  , آب و هواي ترکیه  ,  جغرافياي ترکیه  ,  پول و اقتصاد ترکیه  ,  فرهنگ مردم ترکیه , زبان مردم ترکیه , مذهب مردم ترکیه , غذاهاي مردم ترکیه , فاصله و اختلاف زماني ایران با ترکیه ,  جشنها و تعطيلات رسمي ترکیه

اینجا همونجایی هست که می تونید نظرات ، سوالات و دیدگاهای خودتون را با دیگران به اشتراک بگذارید

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
به اشتراک بگذارید

هیچ میدونستید به راحتی می تونید این مطلب را با دوستان خودتون به اشتراک بگذارید؟ فقط با یک کلیک !! امتحان کنید :)

0 0 رای
رأی دهی به مقاله