شرکت هواپیمایی ایر آسیا AIR ASIA AIRLINE

شرکت هواپیمایی ایر آسیا

شرکت هواپیمایی ایرآسیا ( Air Asia ) متعلق به کشور مالزی می باشد . شرکت هواپیمایی « ایر آسیا » یا « ایرایژیا » با نام کامل AirAsia Berhad که با هدف ارائه خدمات پروازی ارزان‌ قیمت LOW COST به عموم تاسیس گشته و امروزه نقش مهمی در جابه‌جایی مسافران منطقه‌ی آسیا ، اقیانوسیه و خاورمیانه دارد و در حال حاظر ایر اسیا پروازهایی به 110 نقطه جهان که شامل 25 کشور می‌شود، برقرار نموده است. هواپیمایی ایر آسیا تقریبا به اکثر کشورهای آسیای شرقی موسوم به آسه آن مه صورت مستمر پرواز بدون توقف دارد . هواپیمایی ایر آسیا به جز کشورهایی آسیایی به ایران در خاورمیانه و بریتانیا در اروپا پرواز مستقیم از مبدا کوالالامپور مالزی و بانکوک تایلند دارد.

در سال ۲۰۱۱ اعلام شد که ایرلاین ایرآسیا سفارش خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای ایرباس A320neo را به کمپانی ایرباس داده‌است و این بزرگترین سفارت یک شرکت هواپیمایی تا به آن روز بود.

تاریخچه هواپیمایی ایر آسیا

تاریخچه هواپیمایی ایر آسیا

شرکت ایرآسیا در سال ۱۹۹۴ در مالزی توسط گروهی دولتی تاسیس شده و در سال ۱۹۹۶ رسما شروع به کار نمود. در سال ۲۰۰۱ بدهکاری‌های بالای این شرکت سبب فروش آن به گروه خصوصی تایم وارنر آمریکا به مدیریت تونی فرناندز گردید که این تغییر و تحول نقطه‌ی عطفی در تاریخ این شرکت محسوب می‌گردد چرا که اعمال تغییرات وسیع و راه‌اندازی مسیرهای جدید پروازی سبب رشد سوددهی آن گردید.
در سال ۲۰۰۳ دومین هاب این شرکت در فرودگاه بین‌المللی سنای در شهر جوهربهرو افتتاح گردیده و اولین پرواز بین‌المللی به سمت بانکوک کلید خورد و سنگاپور، اندونزی، ماکائو و فیلیپین از دیگر کشورهایی بودند که به تدریج به لیست پروازهای این شرکت افزوده شدند.

هدف بعدی این شرکت گسترش مسیرهای پروازی و ایجاد هاب یکپارچه در منطقه هند، جنوب شرق آسیا و جنوب چین با کمک شرکت‌های هم‌پیمانی چون هواپیمایی تایلند و اندونزی بود، بطوریکه تعداد مسافران ایرآسیا در سال ۲۰۰۷ قریب ۱۴ میلیون نفر گردید.
در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۸ بیش از ۱۰۰ مسیر جدید به مسیرهای قبلی پروازی این شرکت افزوده شدند.
هاب اصلی شرکت ایرآسیا در ترمینال شماره دو فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور (LCCT) قرار دارد.
از نکات قابل توجه در مورد ایرآسیا، استراتژی این شرکت جهت ذخیره سوخت مورد نیاز سه ساله‌ی آن از قبل و صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری است.

هواپیمایی ایر آسیا

اسپانسری های ایر اسیا 

شرکت ایرآسیا اسپانسر رسمی لیگ ملی فوتبال مالزی و سنگاپور و تیم اسکاتلندی کوئینرپارک‌رنجر است.

جوایز هواپیمایی ایر آسیا 

بهترین ایرلاین جهان در سال ۲۰۱۲ از لحاظ ارائه خدمات و بلیط ارزان‌قیمت در انگلستان
و همین عنوان از طرف Skytrax

شرکت‌های هوایی وابسته به ایر آسیا

شرکت هواپیمایی ایر آسیا

ایر آسیای هند

شرکت هواپیمایی ایر آسیا

در اواخر سال ۲۰۱۲ بعد از تصمیم مدیران ایرآسیا به گسترش نفوذ پروازی خود در هند، ایرآسیای هند تشکیل شد و با موافقت دولت هند پروازهای ارزان خود را آغاز نمود. این شرکت با خرید سهام شرکت Tata Sons به اندازه ۴۹ درصد جای پای خود را در این کشور پهناور مستحکم نمود و سرانجام در جون ۲۰۱۴ پروازهای خود را آغاز نمود.

ایر آسیای ژاپن

شرکت هواپیمایی ایر آسیا

در جولای ۲۰۱۱ شرکت ایرآسیا و شرکت هواپیمایی All Nippon مشارکت خود را اعلام نمودند که با اولین پرواز این اتحاد در آگوست ۲۰۱۲ همراه شد. دفتر اصلی این شرکت در توکیو قرار دارد ولی پایگاه اصلی آن فرودگاه بین‌المللی Narita است.
البته در اکتبر ۲۰۱۳ این اتحاد از هم پاشید و دیگر پروازی صورت نگرفت تا اینکه دوباره در سال جولای ۲۰۱۴ قرارداد جدید منعقد گردید که قرار است در تابستان ۲۰۱۵ دوبار پروازها از سر گرفته شود.

ایرآسیای ایکس

شرکت هواپیمایی ایر آسیا

برند بین‌المللی ایرآسیا به عنوان بزرگترین شرکت ارائه دهنده‌ی پروازهای ارزان قیمت جهان است که با استفاده از سیستم ارائه بلیط مشترک بین چندین اپراتور، استفاده از تکنیک‌های سخت‌افزاری هوایی برای کاهش مصرف سوخت و سیستم یکپارچه‌ی اداری و مدیریت بهینه، قیمت‌ها را کاهش داده و بر حجم مسافران افزوده است.
ایرآسیای ایکس با شرکت‌های بزرگی چون گروه Virgin و ایرکانادا متحد است.

ایرآسیای Zest

شرکت هواپیمایی ایر آسیا

اتحاد دو شرکت سابق Spirit Air و Zest Air سرانجام به اتحاد با شرکت ایرآسیا منجر و شرکت ایرآسیای Zest را در کشور فیلیپین ایجاد نمود. برقراری خط پروازی بین مانیل و جیبو از اولین ماموریت‌های این ادغام بود که به پروازهای بین‌المللی نیز منجر شد.

ایرآسیای تایلند، تایلند ایکس، اندونزی و فیلیپین نیز شرکت‌های دیگر وابسته به ایرآسیا هستند که در کشورهای مورد نظر با ادغام شرکت‌های محلی با ایرآئیا تاسیس شده و به ارائه خدمات ارزان قیمت مشغولند.

شرکت هواپیمایی ایر آسیا

در حال حاظر گروه هواپیمایی ایر آسیا متشکل از 9 خط هوایی به شرح ذیل می باشد:

  1. ایر آسیا مالزی AK
  2. ایر آسیا X تایلند XJ
  3. ایر آسیا فیلیپین Z2
  4. ایر آسیا X مالزی D7
  5. ایر آسیا اندونزی QZ
  6. ایر آسیا هندوستان I5
  7. ایر آسیا تایلند FZ
  8. ایر آسیا X اندونزی XT
  9. ایر آسیا ژاپن DJ

ناوگان ایرلاین ایر آسیا

ناوگان هواپیمایی ایر آسیا

ناوگان ایرلاین ایر آسیا

شرکت ایرآسیا زمانی فقط از هواپیماهای بوئینگ 300-737 استفاده می‌نمود ولی بعدها کاملا به مدل‌های ایرباس 320 سوئیچ نمود. ایرآسیا در سال ۲۰۱۱ با سفارش ۲۰۰ ایرباس A320neo تغییر بزرگی در ناوگان هوایی خود به وجود آورد که قرار است در سال ۲۰۱۵ به تدریج تحویل این شرکت قرار داده شوند.

ناوگان ایرلاین ایر آسیا
البته در سپتامبر ۲۰۱۲ یکصد فروند دیگر نیز به شرکت ایرباس سفارش داده شده که بدین ترتیب کل ناوگان ایرباس 320 این شرکت به ۴۷۵ فروند خواهد رسید. در حال حاظر می توان گفت کلیه ناوگان شرکت هواپیمایی ایر آسیا را ایرباس تشکیل می دهد.

ناوگان ایرلاین ایر آسیا

میزان بار مجاز و کابین در هواپمایی در ایر آسیا

خدمات داخل کابین ایر آسیا

هواپیمایی ایرآسیا دارای سه کلاس پروازی ارزان Promo ، متوسط Low Fare و تجاری Premium Flatbed است که خدمات و تفاوت آنها به شرح ذیل می باشد.

خدمات داخل کابین ایر آسیا
کلاس ارزان‌ قیمت Promo ایر آسیا : ارزان ترن نرخ بلیط ایر آسیا بوده و تنها بار مجاز رایگان مسافر، بار داخل کابین می‌باشد و درصورت تحویل بار در هنگام چک این هزینه آن محاسبه خواهد شد. امکان انتخاب صندلی، تغییر تاریخ بلیت (تا ۴۸ ساعت پیش از تاریخ پرواز) و سرو غذا، در صورت پرداخت هزینه‌ وجود دارد. در تغییرات جدید ایر آسیا این نوع بلیط ها Value Pack نام گرفته است

کلاس متوسط Low Fare ایر آسیا : مناسب ترین نرخ بلیط ایر آسیا می باشد که مسافر علاوه بر بار داخل کابین، مجاز به حمل ۲۰ کیلوگرم بار رایگان می‌باشد. همچنین در این کلاس پروازی امکان تغییر تاریخ بلیت (به صورت رایگان، تا ۲ ساعت پیش از پرواز) تنها تا دو مرتبه امکان‌پذیر است. از دیگر خدمات قابل ارائه در این کلاس می‌توان به انتخاب صندلی به صورت رایگان اشاره کرد. در تغییرات جدید ایر آسیا این نوع بلیط ها Premium Flex نام گرفته است.

خدمات داخل کابین ایر آسیا
کلاس پروازی تجاری Premium Flatbed ایر آسیا : این شرکت به مسافر اجازه حمل بار رایگان ۴۰ کیلوگرم علاوه بر بار همراه داخل کابین می‌دهد. مسافران این کلاس ایرآسیا در حین پرواز می‌توانند از خدماتی نظیر وعده غذایی، پتو و بالش بهره‌مند گردند و درصورت نیاز می‌توانند به صورت رایگان تاریخ بلیت خود را تغییر دهند.

خدمات داخل کابین ایر آسیا

حداکثر ابعاد و وزن کیف یا چمدان در پروازهای ایر آسیا باید به ترتیب زیر باشد :
حداکثر وزن ۳۲ کیلوگرم و ابعاد ۱۱۹×۱۱۹×۸۱ سانتی‌متر.
کالسکه و دیگر لوازم متحرک به صورت رایگان تحویل گرفته می‌شوند.
شایان ذکر است تمامی بارها می‌بایست بین ۱ ساعت تا ۴۵ دقیقه پیش از پرواز تحویل داده شوند.
هر مسافر مجاز به حمل یک چمدان داخل کابین به ابعاد ۲۳×۳۶×۵۶ با حداکثر وزن ۷ کیلوگرم (به صورتی که زیر صندلی و یا در محفظه بالای سر جای گیرد)، یک کیف لپتاپ یا یک کیف دستی می‌باشد.

حمل ساز موسیقی در هواپیمایی ایر آسیا :
حمل سازهای کوچکتر مثل گیتار، ویولن، ویولا و ویولنسل تا ۷۵ کیلوگرم و در ابعاد ۴۱×۴۱×۱۰۱ در کابین هواپیما در صورت رزرو صندلی اضافی امکان‌پذیر خواهد بود.

خدمات داخل کابین ایر آسیا

تجهیزات ورزشی در هواپیمایی ایر آسیا :
وزن تجهیزات ورزشی نمی‌بایست از میزان بار مجاز فزونی یابد. در این صورت، هر کیلوگرم بار اضافی مشمول پرداخت هزینه می‌باشد.
چنانچه حمل این تجهیزات از قبل و به صورت آنلاین رزرو شده باشد، درصدی تخفیف به آن تعلق می‌گیرد.
این قوانین شامل تجهیزات ورزش‌های زیر می‌شود:
گلف، موج‌سواری، غواصی، دوچرخه سواری، اسکی و اسنوبورد و کریکت
مابقی تجهیزات با نرخ بار عادی محاسبه خواهند شد از جمله : ماهیگیری، هاکی، تنیس، بدمینتون و …
شرکت هواپیمایی ایر آسیا از پذیرش تجهیزات ورزش‌هایی چون: پرتاب نیزه، قایق‌رانی و گلایدر، به دلیل ابعاد بزرگ و پیچیدگی در حمل معذور می‌باشد.
مایعات
حمل مایعات، مانند دیگر ایرلاین‌ها چنانچه در قالب ظروف ۱۰۰ میلی‌لیتری باشند، امکان پذیر است. تمامی ظروف و محفظه‌ها با محتوای مواد مایع می‌بایست در کیسه‌ای پلاستیکی قرار گرفته باشند. هر مسافر مجاز به حمل یک کیسه با حجم حداکثر یک لیتر و ابعاد ۲۰×۲۰ می‌باشد.
حمل مواردی از جمله غذای کودک، برخی داروها، مواد آرایشی جامد و غذاهای دریایی و یا گوشت (درصورتی که بسته‌بندی شده باشند) به داخل کابین بلامانع خواهد بود.

خدمات داخل پرواز هواپیمایی ایر آسیا

خدمات داخل کابین ایر آسیا

یکی از خدمات این شرکت ارائه غذا و نوشیدنی در هواپیما به صورت فروشی است. غذاهای ارائه شده در ایرآسیا با رعایت قوانین شریعت اسلام تهیه می‌شوند، البته این امر در شرکت ایرآسیای ایکس صادق نیست.
شما می توانید انواع نوشیدنی و غذاهای چینی / تالندی / مالزیایی و اندونزی را در این پرواز نرخ منصفانه تجربه نمایید در حال حاظر نرخ هر وعده غذایی در هواپیمایی ایر آسیا تقریبا 5 ای 8 دلار آمریکا می باشد.

از سال ۲۰۱۲ به بعد پروازهای این شرکت به تهران تعلیق شده است و اگرچه بر طبق اعلام سایت رسمی این شرکت قرار بوده این پروازها از سال ۲۰۱۴ برقرار خواهند شد اما پس از گذشت چندین ماه نه تنها این اتفاق رخ نداد که خبر اصلی نیز از وبسایت شرکت بدون ذکر توضیحی برداشته شده است. ولی خوشبختانه در سال 2016 هواپیمایی ایر آسیا از تاریخ 22 جون پروازهای خو را به مقصد ایران فرودگاه امام خمینی آغاز نمود.

مقاصد پرواز هواپیمایی ایر آسیا از ایران

هواپیمایی ایر آسیا در ایران

مقاصدی که با پروازهای ایر آسیا از ایران در دسترس هستند عبارتند از :

استرالیا
گولد کوست (OOL) / ملبورن (MEL) / پرتس (PER) / سيدنی (SYD)

برونی
برونئی (BWN)

کمبودیا
پنوم پن (PNH) / سی ام ریپ (REP)

اندونزی
بالی (DPS) / باندونگ (BDO) / جاكارتا (CGK) / لومبوک (LOP) / مدان (KNO) / سورابایا (SUB)

تایلند
بانکوك (DMK) / چیانگ مایی (CNX) / چیانگ ری (CEI) / هات یایی (HDY) / کان کائن (KKC) / كرابی (KBV) / فوكت (HKT) / سورات تانی (URT)

تایوان
تایپه (TPE)

سنگاپور
سنگاپور (SIN)

فیلیپین
مانیل (MNL)

مالزی
بینتولو (BTU) / جوهو باهرو (JHB) / كوتا باهرو (KBR) / كوتا كینابالو (BKI) / كوالالامپور (KUL) / كوالاترنگانو (TGG) / كوچینگ (KCH) / لنكاوی (LGK) / میری (MYY) / پننگ (PEN) / سانداكان (SDK) / سیبو (SBW) / تاواو (TWU)

ماکائو
ماكائو (MFM)

میانمار
یانگون (RGN)

هنگ کنگ
هنگ كنگ (HKG)

ویتنام

هانوی (HAN) / هوشی مینه سیتی (SGN)

چین
پکن (PEK) / چنگدو (CTU) / چونگ کينگ (CKG) / گوانژو (CAN) / هانژو (HGH) / شانگهای(PVG) / شنژن (SZX)

ژاپن
اوساکا – کانسای (KIX) / توکیو – هاندا (HND) / توکیو – ناریتا (NRT)

کره جنوبی
بوسان (PUS) / فرودگاه بین المللی اینچیون (ICN)

رزرو و صدور بلیط هواپیمایی ایر آسیا در کلیه مسیرها

آژانس مسافرتی به عنوان یکی از آژانسهای مسافرتی فروش بلیط پروازهای ایر آسیا خدمات صدور بلیط ایر آسیا را به شرح ذیل ارائه می دهد:

صدور بلیط یک طرفه و دو طرفه از ایران به کلیه مقاصد پروازهای ایر آسیا

صدور بلیط سوتو و پروازهای دو سر خارجی هواپیمایی ایر آسیا

رزرو موقت پروازهای ایر آسیا

فروش پروازهای چارتری ایر اسیا از تهارن به کوالالامپور و بانکوک

رزرو گروهی پروزاهای ایر اسیا در کلیه مسیرها و چارتر برای آژانسهای معتبر ایران و کشورهایی همسایه

ارتقا و افزودن خدماتی نظیر انتخاب صندلی / وعده غذایی / نوشیدنی / پتو / ترانسفر / هتل / به بلیط های هواپیمایی ایر آسیا

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به راحتی با بخش رزرواسیون پروزاهای ایر آسیا آژانس فرازشید تماس بگیرید

02147620660

02188978942

[kkstarratings]

اشتراک
اطلاع از
guest
22 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
جواد

هواپیمایی ایر اسیا خیلی خوبه من همیشه ترجیح میدم با ایر آسیا سفر کنم خیلی توی هزینه ها تاثیرگزاره
خیلی خوب شد که دوباره از تهران پرواز داره
اومدنش باعث شده از همین الان برای تابستون برنامه ریزی کنم پرواز مالزی میشه 1.300.000 بانکوک هم 1.300.000 خوب این خیلی خوبه ادم ترقیب میشه بره سفر

سارا
سارا

ای کاش قابلیت استرداد هم داشت

اسد
اسد

پروازش واسه دانشجو ها خیلی خوبه

مینا
مینا
Reply to  اسد

من چک کردم با ماهان زیاد فرق نمی کنه البته برای مالزی

ایر آسیا
ایر آسیا

من عاشق ایر آسیام

استخدام ایر آسیا
استخدام ایر آسیا

شرایط استخدام توی هواپیمایی ایر آسیا به چه صورت هست
من دیدم برای استخدام مهماندار و کارمند فرودگاه فراخوان زدید

هیچکس
هیچکس

پروازاش واسه سیدنی و پرت واقعا ارزونه

ساناز
ساناز

من دیروز یه پرواز واسه بانکوک گرفتم 1.000.0000 فقط خدا کنه سقوط نکنیم :)

سارا
سارا

چرا دیگه پرواز یک میلیونی نمیزارید؟>؟

رسولی
رسولی

من یه بار از ایر آسیا استفاده کردم
بهتون پیشنهاد می کنم غذا سفارش ندید برید توی هواپیما بخرید اکثر غذاهاش با ذاعقه ما جور در نماید

مینا
مینا

غذاشون اصطا خوب نبود ولی قیمت بد نبود

ایر ایشیا

خیلی عالی

امير
امير

من با ٥ تا از دوستام از تهران به بانكوك و برعكس با اير اشيا سفر كرديم و واقعا پشيمونيم ، چون اصلا اطلاع نداشتيم كه همه چيز پوليه ، دماي هواي داخل هواپيما بسيار سرد بود ، جوري كه حتما بايد درخواست پتو ميكرديم ، كه پتو رو هم اجاره ميدادن !!! يعني بايد ١٠٠ بت بابت اجاره پتو پرداخت ميكرديم و اخر پرواز پتو رو پس ميداديم !!! در مورد صندلي هم بايد بگم هيچكدوم از ما ٦ نفر رو كنار هم ننداختن ، در صورتي كه هنوز نصف مسافرا كارت پرواز نگرفته بودن و كنار هم صندلي… ادامه »

امير
امير

خيلي بد

سفر دون

خیلی عالی

رضا
رضا

یعنی اگه میدونستم اینقدر بی کیفیت و افتضاحه این ایرلاین مضحک با اتوبوس خط واحد میرفتم ولی با این پرواز مسافرت نمیکردم. اگه کسی اشتباه من رو تکرار کرد حتما چند تا لحاف و پتو ببره با خودش چون قطعا از سرما یخ خواهید زد. کلا خراب ویران افتضاح داغون فلاکت بار و……

ایر آسیا دفتر تهران / ایرآسیا / خرید بلیط ایرآسیا / دفتر ایراسیا در ایران / دفتر نمایندگی ایر اسیا  / نماینده ایر ایشیا تهران / نمایندگی ایر آسیا در تهران / نمایندگی ایراسیا / پرواز ایر اسیا / دفتر فروش ایر آسیا / چارتر ایر آسیا / نمایندگی فروش ایر آسیا / دفتر فروش AIR ASIA / خرید آنلاین بلیت ایر آسیا / ایرلاین ایر آسیا /  دفتر ایر آسیا / دفتر هواپیمایی air asia / سایت هواپیمایی ایر ایشیا / هواپیمایی ایرآسیاایر ایشیا در ایران / ایرآسیا تهران / آژانس هوایی ایر اژیا / هواپیماهای ایر آسیا / آژانس هوایی ایر آسیا

کلمات کلیدی

  • airasia
0 0 رای
امتیازدهی به مقاله